Wojciech Władysław Mazurczyk, urodzony 23 grudnia 1979 roku w Nowym Dworze Mazowieckim, jest uznawanym polskim teleinformatykiem oraz specjalistą w obszarze bezpieczeństwa sieciowego. Jego wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie czynią go znaczącą postacią wśród profesjonalistów zajmujących się technologiami informacyjnymi.
Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych, w zakresie telekomunikacji, co podkreśla jego głęboką znajomość tematyki związanej z komunikacją elektroniczną oraz zabezpieczeniami informacji.
Życiorys
Wojciech Mazurczyk ukończył swoje studia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w 2004 roku, specjalizując się w telekomunikacji.
Od 2007 roku związał swoją karierę z Instytutem Telekomunikacji na Politechnice Warszawskiej, gdzie rozpoczął pracę naukową, a od 2010 roku pełni rolę adiunkta.
W latach 2003–2007 pracował w polskiej firmie Suntech, zdobywając doświadczenie w branży.
W 2009 roku obronił pracę doktorską, której temat dotyczył steganografii w telefonii, a w 2014 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Dorobek naukowy
Wojciech Mazurczyk jest autorem ponad 80 publikacji naukowych, w których koncentruje się na kluczowym obszarze, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa sieciowego, a w szczególności na tematyce steganografii sieciowej.
W 2008 roku, współpracując z Krzysztofem Szczypiorskim, zaproponował innowacyjne podejście do przesyłania ukrytych informacji w telefonii IP poprzez celowe opóźnianie pakietów w nadajniku. Tego rodzaju strategia ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przesyłanych danych.
W 2009 roku, razem z Krzysztofem Szczypiorskim oraz Miłoszem Smolarczykiem, przedstawił nową metodę, która polegała na ukrywaniu danych w protokole TCP, co opierało się na retransmisjach pakietów. Metoda ta miała na celu zarówno ukrycie informacji, jak i zwiększenie ich odporności na ataki.
Rok później, w 2010 roku, Mazurczyk, współpracując z Krzysztofem Szczypiorskim i Piotrem Białczakiem, zaprezentował nowatorską technikę ukrywania informacji w zapytaniach wyszukiwarki Google. Ta metoda zyskała uznanie, jako skuteczny sposób na zabezpieczanie danych przesyłanych w Internecie.
W 2013 roku ponownie w zespole z Krzysztofem Szczypiorskim oraz Maciejem Karasiem, opracował pierwszą metodę steganograficzną dedykowaną dla usługi Skype, wykorzystującą przesyłanie danych ukrytych w pakietach przekazywanych w czasie ciszy. Ta innowacja wprowadziła nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa komunikacji internetowej.
Działalność biznesowa
Wojciech Mazurczyk posiada bogate doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa, które zdobywał od 2004 roku, pełniąc rolę konsultanta dla licznych organizacji i przedsiębiorstw.
Od 2008 roku, wspólnie z Krzysztofem Szczypiorskim, prowadzi firmę doradczą Professor.IT, która specjalizuje się w dostarczaniu profesjonalnych usług w dziedzinie IT i bezpieczeństwa.
Przypisy
- Paul Marks: Silent Skype calls can hide secret messages. 15.01.2013 r. [dostęp 18.04.2014 r.]. (ang.)
- Paul Marks: Spies can send messages hidden in a Google search. 17.06.2011 r. [dostęp 18.04.2014 r.]. (ang.)
- Paul Marks: Fake web traffic can hide secret chat. 26.05.2009 r. [dostęp 18.04.2014 r.]. (ang.)
- Paul Marks: Secret messages could be hidden in net phone calls. 02.06.2008 r. [dostęp 18.04.2014 r.]. (ang.)
- Dr hab. inż. Wojciech Władysław Mazurczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 19.04.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marek Zieliński (historyk) | Adam Karpiński (historyk literatury)Oceń: Wojciech Mazurczyk