Eduard von Behrens to postać o bogatej historii i wielu osiągnięciach, który urodził się w maju 1877 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Jego życie, zakończone tragiczną śmiercią 11 stycznia 1940 roku w Bydgoszczy, było związane z licznymi funkcjami w dziedzinie dyplomacji i działalności społecznej.
Był on rosyjskim konsulem generalnym, a także niemieckim przedstawicielem dyplomatycznym, co ukazuje jego znaczną rolę w relacjach międzynarodowych. Ponadto, Eduard von Behrens aktywnie angażował się w sprawy mniejszości niemieckiej w Polsce, co miało duże znaczenie w kontekście społeczno-politycznym tamtych czasów.
Współzałożył on Deutscher Volksverband in Polen, organizację mającą na celu wspieranie niemieckiej społeczności w Polsce. Dodatkowo, był wydawcą gazety „Lodzer Freie Presse”, co dodaje do jego działalności publicystycznej i wpływu na lokalną opinię publiczną.
Życiorys
Eduard von Behrens wywodził się z rodziny o głębokich tradycjach, jego ojcem był pastor Ludwik Behrens, a matką Aurelia z domu Helbing. Jego edukacja rozpoczęła się w Gimnazjum Rosyjskim w Warszawie, a następnie kontynuował naukę w Petersburgu, gdzie uczęszczał do prestiżowej szkoły zwanej Petrischule, gdzie uczył się języków obcych. Ukończył studia na Uniwersytecie w Petersburgu, zdobywając doktorat w dziedzinie historii, archeologii oraz języków wschodnich.
Od 1905 roku rozpoczął swoją karierę zawodową w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Imperium Rosyjskiego. Z początku pracował jako referent oraz sekretarz, a z czasem awansował na stanowiska wicekonsula oraz konsula generalnego, pełniąc tę funkcję przez trzy lata. Jako pracownik konsularny miał możliwość pracy w takich miejscach jak Szanghaj, Turkiestan oraz Mandżuria, co znacznie wzbogaciło jego doświadczenie zawodowe.
W czasie I wojny światowej Behrens był zatrudniony w Departamencie prasowym, gdzie pełnił rolę tłumacza, co pozwoliło mu na związanie się z wydarzeniami tego okresu. Po rewolucji bolszewickiej osiedlił się w Warszawie, gdzie podjął pracę jako referent do spraw Kościoła Ewangelickiego w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, działając w czasie rządów J. Moraczewskiego. W Warszawie pełnił również funkcję dyrektora agendy Zgromadzenia Kupców Polskich.
Behrens zaangażował się w działalność dyplomatyczną, stając się przedstawicielem Niemiec w Warszawie oraz tajnym informatorem biura wywiadowczo-prasowego. Był też aktywnym członkiem warszawskiej Loży Masońskiej, co dodatkowo podkreślało jego wpływy w elitarnych kręgach. W 1921 roku stanął na czele zarządu utworzonego w Łodzi Deutschtumsbund zur Wahrung der Minderheitsrechte, gdzie zajmował się redagowaniem skarg do Ligi Narodów przeciwko Polsce. W 1922 roku ubiegał się o mandat poselski do sejmu z listy reprezentującej mniejszości narodowe.
W latach 1921–1923 sprawował funkcję wydawcy „Lodzer Freie Presse” w Łodzi, a także działał jako dyrektor oraz organizator nacjonalistycznego Towarzystwa Wydawniczego Libertas, które miało siedzibę przy ul. Piotrkowskiej 86. W 1924 roku, Eduard von Behrens był jednym z współzałożycieli partii mniejszości niemieckiej Deutscher Volksverband in Polen, co świadczy o jego silnych związkach z mniejszością niemiecką w Polsce. Po pewnym czasie przeniósł się do Bydgoszczy.
Jednakże, jego życie nie zawsze przebiegało bezproblemowo. Ze względu na oskarżenia o szpiegostwo, von Behrens był trzykrotnie skazany na więzienie – raz na 5 miesięcy i 15 dni, a także dwa razy na okres dwóch miesięcy. W przypadku ostatniego skazania, ze względu na jego złe samopoczucie, karę zamieniono na areszt domowy. Po rozpoczęciu II wojny światowej został internowany i uczestniczył w dramatycznym marszu śmierci do Łowicza, co stanowiło tragiczny koniec pełnego zwrotów życiorysu.
Przypisy
- WinsonW. Chu, The German Minority in Interwar Poland, Cambridge University Press, 25.06.2012 r. [dostęp 13.11.2022 r.]
- MonikaM. Kucner, Literatura „ziemi obiecanej”. Twórczość niemieckojęzycznych łodzian w XIX i na początku XX wieku, wyd. 1, Łódź 2014, ISBN 978-83-7969-098-5, OCLC 889431699 [dostęp 13.11.2022 r.]
- a b c JakubJ. Lutosławski, Mniejszość niemiecka w Polsce jako instrument rewizjonistycznej polityki Rzeszy w latach 1918–1939 [online], archivia.com.pl.
- „Patrjota” obrażony, „Rozwój” (191), 15.07.1922 r.
- Kronika przedwyborcza, „Głos Polski” (275), 07.10.1922 r.
- Albert S.A.S. Kotowski, Polens Politik gegenüber seiner deutschen Minderheit 1919-1939, Harrassowitz, 1998, ISBN 978-3-447-03997-0 [dostęp 13.11.2022 r.]
- a b c d e f Deutsche wissenschaftliche Zeitschrift im Wartheland, Im Verlag der Historischen Gesellschaft für Posen, 1940 [dostęp 13.11.2022 r.]
- Genealodzy PLG.P., Genealogia Genealodzy PLG.P., Zespół: 0517d / Akta stanu cywilnego parafii ewangelicko-augsburskiej w Nowym Dworze, Jednostka: 3560 / U-1875-1881, Katalog: Urodzenia, Lata: 1877, akt 62, metryki.genealodzy.pl, 05.1877 r. [dostęp 14.11.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jarosław Jóźwiak | Bogdan Kiełbasiński | Janusz Zaleski (leśnik)Oceń: Eduard von Behrens