Z dniem 1 stycznia 2025 roku Polska ponownie obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Ten okres będzie szczególnie istotny dla polskiej Policji, która odegra kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas wielu wydarzeń międzynarodowych. W związku z organizacją około 200 spotkań, których uczestnikami będzie blisko 40 tys. osób, Policja stanie przed poważnym zadaniem z zakresu bezpieczeństwa i logistyki. Prezydencja w Radzie UE to nie tylko wyzwanie, ale także szansa na udział w międzynarodowej współpracy policyjnej i formułowaniu strategii dla przyszłości Europy.
Polska prezydencja w Radzie UE będzie miała na celu kontynuację szeregu działań, które rozpoczęły się podczas wcześniejszych kadencji, jednocześnie stawiając przed naszym krajem nowe wyzwania. Funkcjonariusze polskiej Policji będą zaangażowani w przewodniczenie grupom roboczym oraz współpracę z innymi krajami członkowskimi w zakresie polityki bezpieczeństwa. Również niezbędne będzie zabezpieczenie międzynarodowych spotkań, które na nowo określą podejście Unii Europejskiej do kwestii bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych.
W ramach prezydencji, Polska będzie współpracować z Danią i Cyprem w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej, a funkcjonariusze polskiej Policji będą reprezentować kraj na licznych forum międzynarodowych. Ich zadaniem będzie udział w pracach grup roboczych, które są odpowiedzialne za kształtowanie polityki UE w obszarze bezpieczeństwa, walki z przestępczością oraz wymiany informacji. Tego rodzaju zaangażowanie pozwoli na stworzenie sprzyjającego środowiska dla prawidłowego funkcjonowania organów ścigania w Polsce oraz zdefiniowanie przyszłych priorytetów w zwalczaniu przestępczości w Europie.
Źródło: Policja Nowy Dwór Mazowiecki
Oceń: Rola Policji w Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku
Zobacz Także